Какво можете да спечелите с помощта на маслата за коса? Всъщност много! Те не само ще спомогнат за ускоряването на растежа на косата, но също така ще я регенерират и разкрасят. Запознайте се с най-ценните съставки, скрити в естествените масла, така че да можете да се насладите на възможно най-добрите ефекти. Открийте тайната на обработката на масла за коса още днес.
Процедурата с масла за коса е таен метод за грижа за косата, който е стигнал до нас от Азия. Жените, които живеят в по-топлите екваториални райони на света напълно съзнават как да подхранват косата си, какви съставки й липсват и от какво се нуждае. От тях можем да научим много. Просто трябва да надникнем в темата малко по-дълбоко.
ПРОЦЕДУРАТА С МАСЛА ЗА КОСА се фокусира върху ефективни и напълно естествени действия. Подобрява състоянието на косата благодарение на перфектно подбраните масла, които се прилагат върху косата и скалпа. Само процедурите с масла за коса имат такива комплексни свойства, защото:
- действат върху космените луковици във фоликулите,
- подсилват косата от корените,
- покриват косата със защитен слой.
Трябва ли да правите процедури с масла за коса?
Несъмнено, да! Това е единственият естествен и сигурен начин да подобрите външния си вид. Трябва да сте наясно, че косата – точно като кожата – изисква внимателна грижа. Дори и най-добрият балсам и маска за коса няма да могат да осигурят такива грижи като растителните масла. Тези вещества напълно съответстват на структурата на косата, дори на чувствителната и слабата коса. Действието им е сложно и често проявява лечебни свойства, например противовъзпалителни и противопърхотни. Най-важното е, че маслата за коса не могат да бъдат вредни! Това са безопасни вещества, които няма да дадат резултат, когато са подбрани по лош начин. Ето защо е толкова важно да избирате маслата разумно. Как да направите това?
Типове масла и порьозност на косата
Маслата могат да бъдат разделени на няколко групи по отношение на съдържанието на мастни киселини. Трябва да се обърне внимание и на абсорбцията, която също може значително да се променя. Въз основа на тези две неща, съчетаването на маслото с порьозност на косата не трябва да бъде проблем. Нещо повече, след това маслото за коса ще Ви осигури търсения ефект. Обърнете внимание и на типовете масла.
- Изсушаващи масла (масла) с предимство на наситени мастни киселини.
- Полуизсушаващи масла с предимство на мононенаситени мастни киселини (омега-7, омега-9).
- Неизсушаващи масла с предимство на полиненаситени мастни киселини (омега-3, омега-6).
Какво Ви дава това? Най-вече възможността да сравните маслото с порьозността на косата. Въпреки това, преди да започнете с избора на масло за Вашия тип коса, отделете малко време, за да разберете какво представлява порьозността на косата?
ПОРЬОЗНОСТ НА КОСАТА е степента на увреждане на косата. Тя се определя като се наблюдава доколко космените кутикули са издигнати към повърхността. Колкото повече са издигнати, толкова по-слаба защита има и по-податлива е на големи увреждания. Разграничаваме три основни типа коса:
- коса с малка порьозност чиито кутикули прилепват плътно, тази коса е мека, тежка и права
- коса със голяма порьозност с най-издигнатите кутикули, суха, груба и къдрава
- коса със средна порьозност, което е между двете, обикновено чуплива.
Изборът на перфектно масло за коса трябва да се основава на порьозността. Само като имате предвид това и редовно се грижите за косата, можете да очаквате процедурата с масла за коса да подобри състоянието на косата.
Какво масло трябва да изберете?
Най-добрите масла за коса с малка порьозност са всъщност от гъсти растителни масла с голяма абсорбция. Техните частици са малки, затова е по-лесно да преминат през прилепените космени кутикули. В случай на сериозно увредени и слаби коси, по-подходящи са масла за коса с голяма порьозност. Опитайте неизсушаващите масла с големи частици. Те са в състояние да уплътнят по-добре космите и да възстановят увредената структура. За коса, която е нещо между двата други типа, идеален избор са маслата за коса със средна порьозност, богати на мононенаситени мастни киселини. Тези масла са полуизсушаващи, което означава, че абсорбират по-добре, но нямат големи частици като маслата за коса с голяма порьозност.
- масла за коса с малка порьозност: масло от бабасу, масло от ший, кокосово масло, палмово масло, какаово масло, масло от купуасу, масло от мафура, масло от моной, масло от тукума, масло от кукуй, масло от манго
- масла за коса със средна порьозност: масло от камелия, масло от моринга, масло от кайсиеви ядки, зехтин, масло от авокадо, масло от морски зърнастец, масло от прасковени ядки, бадемово масло, масло от оризови трици, сусамово масло
- масла за коса с голяма порьозност: шафраново масло, масло от гроздови семки, масло от вечерна иглика, масло от черен кимион, соево масло, царевично масло, арганово масло, масло от жожоба, масло от тиквени семки
Какво може да се обърка?
На практика нищо. Ако изберете правилното масло за Вашата коса, успехът е гарантиран. Ключът е да се определи порьозността на косата. Как можете да направите това? Най-добре е да погледнете по-внимателно косата. Сухата, матова, груба, с цъфтящи краища и много чуплива коса може да бъде индикация за голяма порьозност. Гладката, права, тежка, лишена от обем и трудна за стилизиране може да се опише като коса с малка порьозност. Косата със средна порьозност се поставя между тях. Можете да направите тест с чаша вода, който ще Ви даде повече отговори.
Тест. Как да определите порьозността на косата?
- Подгответе прозрачна стъклена чаша с чиста вода.
- Изтеглете един дълъг кичур коса.
- Разделете го на три части: горна, средна и крайна.
- Едновременно, сложете кичура коса в чашата с вода и наблюдавайте.
Колкото по-бързо потъва косата, толкова по-голяма е нейната порьозност, защото поглъща повече вода. Косата, която плава по повърхността на водата, е с малка порьозност. Косата с голяма порьозност потъва доста бързо. Не забравяйте, че косата може да има различен тип порьозност в зависимост от различната дължина. Това е причина за използването на различни масла за скалпа и за краищата на косата. Нещо повече, обърнете внимание на техниката за процедурата с масло за коса.
МЕТОДИ ЗА ПРОЦЕДУРИ С КОСАТА
В зависимост от търсения резултат, процедурата може да се извърши по няколко начина. За да започнете с по-малко сложните, които са лесни за представяне и внедряване в ежедневните навици, втрийте малко количество масло в косата след измиване. За да приключите с методите, които интензивно възстановяват косата, като процедура за косата в купа. Има четири основни техники за процедури с масла за коса, които могат да бъдат изброени.
1. Процедура с масла върху суха коса, които могат да се направят преди измиване на косата (дори и през нощта, ако си измивате косата сутрин) или през целия ден. Лекото масло се нанася върху сухата коса, за да се избегне накъдряне или за защита на краищата, за да се предпазят от раздразнение заради топлината. Процедурата с масла върху суха коса е удобна, особено когато използвате масла с голяма абсорбция (например макадамия, марула), които не изискват изплакване.
2. Процедура с масла върху мокра коса е метод фокусиран върху по-дълбоко въздействие върху косата, тъй като водата подпомага абсорбцията на маслото в косъма. Маслото може да се нанася върху мокра коса, точно преди измиване на косата, но обикновено се прави веднага след това. Времето, необходимо за процедурата зависи от очаквания ефект. Леките масла не трябва да се изплакват, можете да продължите със сушенето и стилизирането веднага.
3. Процедура с масла в купичка изисква подготовка. Към купата, напълнена до половината с топла вода, добавете няколко капки подбрани масла (това могат да бъдат различни типове масла). Потопете косата си за няколко минути. Тази процедура може да се извърши преди или след измиване на косата. Ако маслата абсорбират в косата, не е нужно да ги изплаквате и може да преминете към сушене и стилизиране.
4. Процедура с масла тип спрей е най-доброто за много леки масла с голяма абсорбция. Към бутилката с вода или хидролат, например флорална вода, добавете едно или няколко масла, които са подходящи за нуждите на Вашата коса. Количеството зависят от Вашето решение. Важното е, че спреят върху косата трябва да е лек и да не оставя мазен слой. С такъв продукт можете да разпръсквате върху цялата дължина на косата, когато имате нужда от нея.